Дoгађаjи

14.02.2022.

ТРИБИНА - ДИСКРИМИНАЦИЈА „НЕ“, ЗАПОШЉАВАЊЕ „ДА“

У организацији Удружења особа са инвалидитетом Београда у великој сали Старог двора, одржана је Трибина Дискриминација „НЕ“, запошљавање „ДА“, којој су присуствовали представници Сектора за подршку запошљавању Националне службе за запошљавање - Одељења за развој односа са послодавцима, Градског већа, Секретаријата за социјалну заштиту, Центра за социјално предузетништво, удружења особа са инвалидитетом, послодавци и незапослене особе са инвалидитетом.

Централни део трибине био је посвећен презентацији 12 јавних позива и конкурса које је Национална служба за запошљавање расписала 31. јануара ове године за реализацију мера активне политике запошљавања за 2022. годину, за које је издвојено 6,55 милијарди динара. Посебно је указано на подстицаје  који су намењени послодавцима и могућностима комбиновања већег броја мера приликом ангажовања особа са инвалидитетом са евиденције незапослених Националне службе. 

Посебна пажња била је посвећена дискриминацији особа са инвалидитетом, са којом се оне суочавају, не само на радном месту, већ и у свакодневном животу. И поред позитивних резултата које је Град Београд реализовао у претходних десетак година и даље је потребно рушити, пре свега физичке баријере које постоје и које особама са инвалидитетом онемогућавају приступ радним местима и свакодневним потребама. Указано је и да је потребно  мењати свест људи како би се препознао и такозвани „невидљиви“ инвалидитет, јер особе са инвалидитетом нису само у колицима или са помагалима, што је уочљиво на први поглед, већ је та област много сложенија.

Закључак трибине је да особе са инвалдитетом желе да се осамостале, да буду корисне, да се остваре у својим тежњама и изађу из „четири зида“, где им је најчешће породица једина подршка. Такође, потребна је шира друштвена акција надлежних институција, послодаваца и удружења да се уочени недостаци, у погледу утврђивања статуса ових лица,  превазилажења препрека у остваривању одређених видова социјалних давања, иновирања процеса процене радне способности и формирања радних центара, што лакше и брже превазиђу.

На крају је наглашено да треба промовисати позитивне примере послодаваца из праксе, који потврђују да су особе са инвалидитетом вредни и предани радници, врло често међу најбољима у својим колективима.