Вести

27.06.2022.

Програм „Моја прва плата“ награђен у Бриселу

Национални програм Владе Републике Србије „Моја прва плата“ добио је међународно признање у Бриселу као најбоља иницијатива у претходној години која у центар економије ставља људе, смањујући јаз између урбаног и руралног развоја, разлика у приходима и развија тржиште- рада.

Избором жирија састављеног од 23 стручњака из целог света и са преко 8.300 гласова публике, програм „Моја прва плата“ се нашао на првом месту у категорији „Просперитет“, освојивши награду коју додељује организација Емергинг Еуропе, као годишњу награду регионалним иницијативама из 23 земље Централне, Источне, Југо-источне Европе и Кавказа у областима одрживости, иновација и предузетништва, наводи се у саопштењу владе.

По речима министра финансија Синише Малог, пројекат “Моја прва плата“ је настао када је уочен проблем да компаније траже искусне кандидате, а да немају довољан избор кадрова на тржишту, као и да младе особе тешко добијају прилику да стекну прво радно искуство.

- Због тога смо у сарадњи са компанијама и младима направили програм у којем држава финансира девет месеци радног искуства, током којих млади стичу знања о основама пословања и свету рада - објаснио је министар финансија.

Ентони Ким из Херитаге Фондације доделио је награду Вукашину Гроздићу, саветнику председнице Владе Србије, који је том приликом поручио да је дугорочни циљ програма да на тржишту рада Србије не остане ни једна млада особа без радног искуства.

Програм „Моја прва плата“ је покренут у јеку пандемије корона вируса 2020. године и до сада су реализована два циклуса код више од 10.000 послодаваца и уз учешће преко 17.000 младих, од којих 60 посто жена, који су на тај начин добили прилику да стекну прво радно искуство у својој струци.

Пројекат спроводи Национална служба за запошљавање уз подршку Кабинета председнице Владе Србије, Привредне коморе Србије, Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, Министарства финансија, Министарства омладине и спорта и Канцеларије за информационе технологије и електронску управу.

По завршетку првог циклуса програма, више од 90 посто полазника је изјавило да би препоручило овакав начин радног ангажовања својим пријатељима, а више од 80 процената младих је изразило интересовање да остане и настави да ради у фирми у којој је било ангажовано. У влади истичу да „охрабрује податак да 62 посто послодаваца који су учествовали у истраживању жели да запосли свог практиканта".