Дoгађаjи

31.03.2015.

Кораци ка заједничком пројекту

Тим суботичке филијале Националне службе за запошљавање (НСЗ) присуствовао је 19. и 20. марта 2015. године радионици коју је организовала мађарска Служба за запошљавање у Кечкемету. На трећем сусрету пограничних служби за запошљавање из Сегедина, Кечкемета и Суботице, у оквиру пројекта „Развој Националне службе за запошљавање II“, разматране су теме: сарадња са послодавцима, млади на тржишту рада и припрема за пројекте прекограничне сарадње.

Виктор Тунић, програм менаџер задужен за сарадњу у ИПА пројектима прекограничне сарадње Србија - Мађарска, представио је досадашњу сарадњу на овом пољу и приказао примере добро реализованих пројеката. Директор суботичке филијале НСЗ Душан Торбица представио је активности Националне службе за запошљавање у раду и сарадњи са послодавцима. Један од битних циљева је свакако повећање учешћа НСЗ на тржишту кроз успостављање партнерских односа са свим релевантним актерима и јачање утицаја на доношење и спровођење политика запошљавања.

„То се може остварити кроз свакодневне контакте, обиласке послодаваца, упознавање са услугама НСЗ и, наравно, нашом основном делатношћу - посредовањем. Не треба занемарити ни успостављање и неговање партнерских односа са локалним властима, организацијама цивилног друштва, пружаоцима обука и другим институцијама и организацијама, јер само ако гледамо на проблем незапослености као на заједнички проблем, можемо напредовати у његовом решавању“, истакао је Торбица.

За разлику од наше земље, послодавци у Мађарској имају обавезу да пријаве слободно радно место Служби за запошљавање, што пружа потпунију слику о потребама на тржишту рада, суфицитарним и дефицитарним занимањима и омогућава добро планирање обука. Већина послодаваца има финансијску подршку приликом запошљавања, а Служба за запошљавање све реализује кроз разне пројекте које финансира ЕУ, а делом и из својих средстава.

Један од циљева Европске уније из Стратегије запошљавања до 2020. године је побољшање статуса младих, па у складу са тим свака чланица ЕУ има обавезу да направи план подршке младима. Овај програм представиле су колеге из Кечкемета. План је да до 2018. године свако лице испод 25 година, без обзира да ли је на евиденцији или не, када заврши школовање или дође у статус незапосленог, у року од 4 месеца добије одговарајући посао или могућност учешћа у обукама. Све то захтева сарадњу између заинтересованих страна: службе за запошљавање, државне управе, центара за обуке, удружења младих, привреде и синдиката, послодаваца. Европска комисија сваком члану пружа подршку у спровођењу ових мера.

Душан Торбица је говорио о посебном пакету услуга за младе који обухвата сет корака које ће НСЗ реализовати за сваку младу особу пријављену на евиденцију незапослених.

Другог дана рађена је „свот“ (SWOT) анализа, како би се размотриле снаге, слабости, могућности и евентуални проблеми. Дошло се до закључка да је због повољног георафског положаја, развијене инфраструктуре и природних ресурса, пољопривреда једна од грана у коју би требало улагати и која пружа разноврсне могућности, па и за пројекте. Улагање у развој малих и средњих предузећа је такође интересантна тема, као и зелена економија, креативне индустрије, социјалне иновације...

Сусрети двеју страна су само кораци на путу међународне сарадње и пројеката, који води до модерног сервиса окренутог ка клијентима и доприноси развоју регионалног тржишта рада, а крајњи циљ је укључивање у јединствено европско тржиште рада и ЕУРЕС мрежу.

Следећи сусрет је планиран за другу половину јуна 2015. године.