Вести

11.03.2016.

Кључ је у идеји и храбрости

У оквиру пројекта „Шанса за нови почетак“ у Крагујевцу је јуче одржан Сајам предузетништва, који је окупио локалне и националне партнере, али и Крагујевчане који се налазе на евиденцији Националне службе за запошљавање и оне који у себи препознају предузетнички дух.

Пројекат су покренули Српска асоцијација менаџера и DNA Communications, уз финансијску подршку Америчке асоцијације за међународни развој USAID Србија. Партнери на пројекту су Град Крагујевац, Регионална привредна комора Крагујевац, Национална служба за запошљавање, Регионална агенција за економски развој Шумадије и Поморавља, Развојни бизнис центар, Универзитет у Крагујевцу, НВО „Енека“.

Сајам предузетништва свечано је отворио Зоран Мартиновић, директор Националне службе за запошљавање.

„Национална служба за запошљавање ове као и претходних година реализује програм самозапошљавања, који је намењен незапосленим лицима која желе да отпочну сопствени посао, и то једнократном исплатом субвенције у износу од 180.000 динара, односно 200.000, ако је реч о незапосленој особи са инвалидитетом“, истакао је Мартиновић.

„До сада су у оквиру пројекта одржана три сајма предузетништва, у Нишу, Крушевцу и Суботици, где смо забележили велико интересовање грађана. Циљ оваквих сајмова је да охрабре људе да се баве предузетништвом и укаже им да за бављење бизнисом није потребан огроман новац, како се често мисли, већ је кључ у идеји и храбрости. Надам се да ће и грађане Крагујевца инспирисати нека од представљених предузетничких иницијатива и да ће овај регион постати важан привредни центар Србије“, казала је на отварању сајма извршна директорка САМ-а Јелена Булатовић.

Сајам је био прилика да се незапослена лица, али и лица која су запослена у предузећима која се налазе у процесу реструктурирања, упознају са близу 200 предузетничких иницијатива из области трговине, производње, пољопривреде и услуга.

Представљене предузетничке идеје осмишљене су на основу вишемесечног истраживања и у складу су са специфичностима и потребама сваког региона у Србији. Такође, посетиоци су могли да добију одговоре на питања шта је све потребно да се започне нови бизнис, како се смањује ризик у пословању, који су све могући извори финансирања.

У оквиру манифестације одржана су и предавања о предузетништву и представљене мере подршке у пословању. Прво предавање, на тему „Пет питања која треба поставити пре покретања бизниса“, одржао је Владимир Милетић, консултант Опортјунити банке. Програм мера подршке града Крагујевца пословном сектору у 2016. години представио је Зоран Костадиновић, начелник Одељења за привреду града Крагујевца. Његово излагање обухватило је и представљање услуга и мера које пружа Национална служба за запошљавање лицима која желе да отпочну сопствени посао. Представници Регионалне агенције за развој Шумадије и Поморавља и Регионалне привредне коморе Крагујевац присутне су упознали са искуствима и програмима развоја предузетништва.

Захваљујући локалним партнерима, који се залажу за развој и промоцију предузетништва, свим посетиоцима су представљени основни изазови предузетништва, успешне приче предузетника, као и организације и институције којима се могу обратити за даље информације и савете.