МИГРАЦИJЕ ЗА РАЗВОJ НА ЗАПАДНОМ БАЛКАНУ (МИДWЕБ), 2008-2010.

Cilj projekta je pružanje pomoći legalnim migracijama sa Zapadnog Balkana u zemlje članice EU i doprinos pozitivnom uticaju radne migracije na socio-ekonomski razvoj Zapadnog Balkana. Projekat se sprovodio u Albaniji, Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori, Bivšoj jugoslovenskoj Republici Makedoniji, Srbiji i Kosovu prema Rezoluciji 1244 SB UN.

Više informacija o projektu možete pogledati na http://www.tvrmidweb.org.

Projekat je kroz jačanje kapaciteta Migracionih servisnih centara (MSC) omogućio pristup informacijama  o mogućnostima zapošljavanja u inostranstvu i potrebama tržišta rada i studentima o kratkoročnim mogućnostima za studije u EU. Projekat se bavio i obezbeđivanjem mogućnosti za povratak znanja i ljudskog kapitala i unapređivanje partnerstava između zemalja porekla i odredišta.

Nosilac projekta: Međunarodna organizacija za migracije (IOM)

Partneri na projektu: Regionalna inicijativa za migracije, azil i izbeglice (MARRI), nemačka Savezna kancelarija za migracije (BAMF), Bečki Institut za međunarodne ekonomske studije.

Informisanje, savetovanje i upućivanje migranata i potencijalnih migranata je obezbeđeno kroz regionalnu mrežu Migracionih Servisnih Centara (MSC), koji svakodnevno, u zavisnosti od potreba, obezbeđuju individualnu pomoć i grupno savetovanje kako o rizicima ilegalne migracije, tako i o mogućnostima i procedurama u vezi sa pristojnim šansama za zapošljavanje u zemlji i/ili legalnom migracijom. U Srbiji, MSC je smešten unutar ekspoziture Nacionalne Službe za zapošljavanje, odsek Voždovac u Beogradu, nakon čega je, tokom druge faze projekta, osnovano još šest centara i to u Novom Sadu, Nišu, Kraljevu, Kruševcu, Novom Pazaru i Boru.

Uz obezbeđivanje direktne pomoći migrantima i potencijalnim migrantima, projekat je takođe fokusiran na izgradnju kapaciteta lokalne vlasti u razvijanju politike i najbolje prakse zemalja porekla i zemalja destinacije u kontekstu trenutnih i projektovanih potreba za starnom radnom snagom. Kako je projekat podrazumevao transfer znanja i ekspertiza, kako na regionalnom tako i na nacionalnom nivou, u tom smislu je organizovana trodnevna regionalna obuka o upravljanju radnim migracijama u Tirani za vladine službenike i zvaničnike iz nacionalnih i regionalnih službi za zapošljavanje, relevantnih ministarstava, inspektorata rada, nevladinih organizacija, akademskih krugova i udruženja zaposlenih tj. poslodavaca u svim ciljnim zemljama.

Nakon regionalne obuke su usledili i treninzi na nacionalnom nivou, kao i diskusije i okrugli stolovi na bilateralnom nivou. Svakodnevno prikupljanje podataka o profilu migranata i potencijalnih migranata koje se sprovoditi u MSC poslužilo je kao osnova za istraživanje-izveštaj o legalnim migracijama iz regiona Zapadnog Balkana, u kome je analiziran migracioni potencijali u regionu kao i trenutni migratorni trendovi. Izveštaj je identifikovao glavne izazove sa kojima se suočavaju vlade u regionu i migranti, kako bi se što češće koristili zakonski načini za migriranje, i istovremeno smanjili rizici koji prate nelegalnu migraciju.

Овај вебсајт користи cookies да би вам обезбедили најбољу услугу. Додатне информације можете пронаћи на страници Политика приватности.

Прихвати