Послодавци показали завидну одговорност

Сајам су, као и до сада, партнерски организовали Градска општина и Одсек за професионалну рехабилитацију и запошљавање особа са инвалидитетом београдске филијале Националне службе за запошљавање, а међу занимањима која су била тражена нашли су се: продавци и помоћни продавци, магационери и помоћни магационери, административци, рачуновође, инжењери, возачи Б и Ц категорије, радници обезбеђења, правници и правни техничари, хигијеничари, помоћни радници, благајници, економисти и економски техничари, ИТ инжењери, производни радници, агенти продаје, анкетари, кол-оператери, спремачице, курири...

- Општина Врачар предњачи у односу на друге градске општине по организовању оваквих сајмова за особе са инвалидитетом, а ради се о важној и значајној активности преко које се сваке године запосли одређени број лица из ове категорије. У Београду је тренутно око 3.500 особа са инвалидитетом, а београдска филијала НСЗ је у овој години определила преко 300 милиона динара за реализацију различитих мера и програма подстицаја запошљавања, намењених и незапосленим лицима и приватним послодавцима, а посебан сет мера је намењен само за особе са инвалидитетом - рекао је директор Филијале за град Београд НСЗ Добросав Марић и додао да је врачарски сајам већ одавно превазишао своју територију и позиционирао се као београдски сајам запошљавања особа са инвалидитетом.

Он је позвао београдске послодавце, поручивши им да се јаве Националној служби, јер новца за програме још увек има, а посебно, како је нагласио, за запошљавање особа са инвалидитетом и незапослених лица из теже запошљивих категорија.

Према речима заменице председника Општине Врачар Радмиле Сарић, смисао овог сајма је да се обезбеди доступност тржишту рада свим категоријама незапослених. Како је рекла, Општина Врачар има акциони план запошљавања, а једна од мера из тог плана је и запошљавање особа са инвалидитетом.

- Општна има изузетно добра искуства у раду са овом категоријом грађана. Имали смо четири јавна рада у којима су учествовале особе са инвалидитетом, после којих смо знатан број њих задржали као стално запослене у нашој општини. У оквиру мера активне политике запошљавања, Општина је издвојила милион, а НСЗ око 800.000 динара, за запошљавање незапослених из категорије теже запошљивих, а ту свакако спадају и ОСИ – рекла је Сарићева и поручила представницима компанија да још увек могу да конкуришу за програме запошљавања особа са инвалидитетом и отварања нових радних места.

Незапослени су на сајму били у прилици да успоставе директан контакт са послодавцима, представе се и предају им своју радну биографију (CV). На штанду Националне службе незапослени и послодавци могли су да добију све информације о актуелним програмима НСЗ за подстицање запошљавања, а незапосленима је пружена и помоћ у писању CV-а.

Велика жеља за послом

- По занимању сам дипломирани економиста, тренутно на мастер студијама. Имам оштећење леве ноге, али што се тиче менталних способности и других ствари све је у реду. Од сајма очекујем доступност информацијама, транспарентност, фер одабир кандидата и избор послова. Тражићу послове у администрацији, финансијама, рад са подацима, у продаји и слично, све што је везано за економију - каже Максим Будимир и додаје да је већ био запослен у мењачници, породичној фирми, банци, а имао је и своју фирму коју је, како додаје, јако тешко одржати у условима и законским оквирима који владају код нас.

Анастасија Алексић је завршила високостручну школу за предузетништво, због вештачког кука има први степен инвалидности и до сада је радила разне послове, као што су књиговодство, трговина, па и посао у авијацији, те има око 19 година стажа.

- Нажалост, радила сам доста и „на црно“ и сада ми се указала ова прилика да преко сајма дођем до неког легалног посла. Већ сам обишла неколико послодаваца, попричала са њима и оставила им свој CV. Конкурисала сам за радна места у трговини и банци и обићи ћу још неке фирме и такође им оставити своју радну биографију - каже Анастасија. 

Овај вебсајт користи cookies да би вам обезбедили најбољу услугу. Додатне информације можете пронаћи на страници Политика приватности.

Прихвати