Култура за све

Ради се о модерној културној установи, у којој се годинама негује разноврсност услуга и равноправност корисника, без обзира на образовање, пол, порекло и социјални статус. Пројекат је посебно значајан за лица која живе на периферији града, далеко од центра и нису у могућности да прате културна дешавања.

Почетни мото пројекта важи и данас и гласи „Ако ви не можете до библиотеке, библиотека ће доћи до вас“.

„Пројекат је замишљен тако да омогућава бесплатну доставу књига на адресу лицима која не могу да дођу до библиотеке, старим и болесним лицима, трудницама и особама са инвалидитетом. Услуга је доступна свим заинтересованим особама које се пријаве на наше телефоне, а посебну сарадњу имамо са удружењима особа са инвалидитетом“, истакла је директорка Народне библиотеке Ужице Душица Мурић.

Миланка Вуловић је била ангажована на овом пројекту када се као нова услуга први пут појавио у Ужицу 2009. године. Направила је кратку паузу, а онда је пет година заредом ангажована на пројекту.

„С обзиром да радим један хуман посао врло сам задовољна и драго ми је што Ужице има овакву врсту услуге. Нашим корисницима прија оваква врста пажње. Заједнички договарамо изборе наслова, тако што разговарамо, па успевам да проценим шта их највише интересује, да ли је то историја, психологија, романи, и то одлично функционише“, каже Миланка.

Колико читаоцима значи ова врста услуге, рекле су нам сестре Радмила Станић и Станија Марковић, које годинама користе ову могућност да дођу до литературе: „Сматрамо да овакву услугу треба да има сваки град. Најлепше књиге смо прочитали захваљујући Миланки, која увек уме да нам препоручи шта је актуелно“.

Током 2019. године преко програма јавних радова ангажовано је укупно 75 особа са инвалидитетом, конкретно у граду Ужицу 45.

„И кроз овај пројекат јавног рада остварена је основна идеја програма, са једне стране лица која су болесна или на било који начин угрожена добијају услугу Библиотеке у свом дому, а са друге стране имамо радно ангажовање особа са инвалидитетом, очување и напредовање њихове радне способности“, истакао је Радољуб Шуњеварић, начелник Одељења за програме запошљавања и предузетништво у Филијали Ужице НСЗ.

Поред доставе књига на кућну адресу, пројекат обухвата и дигитализацију завичајне грађе и локалне периодике, односно припрему грађе за копирање, скенирање и обраду дигитализованих фајлова, који су корисницима доступни на интернету. Одрживост пројекта и потреба за његовим развијањем је дугорочна, јер ће увек бити лица којима је потребна ова врста услуге.

Овај вебсајт користи cookies да би вам обезбедили најбољу услугу. Додатне информације можете пронаћи на страници Политика приватности.

Прихвати