Јавном дебатом до бољег положаја ОСИ

Догађају су присуствовали сви партнери на пројекту, носилац пројекта Удружење „Сигуран живот“ из Опова и четири партнерске организације које заступају права особа са инвалидитетом: Удружење параплегичара и квадриплегичара Опово из Баранде, Социјално-хуманитарно удружење параплегичара и квадриплегичара „ПАРАКВАД ВШ“ из Вршца, Удружење параплегичара Баната из Зрењанина и Удружење параплегичара и квадриплегичара јужног Баната из Панчева, које је било домаћин скупа. 

Учешће у дебати узели су и представници Националне службе за запошљавање - Филијале Панчево, Дома здравља Панчево, Републичког фонда за здравствено осигурање, Црвеног крста Панчево, Канцеларије локалног омбудсмана, Геронтолошког центра Панчево и Школе за основно и средње образовање „Мара Мандић“ Панчево - Дневни боравак „Невен“, као и представници организација које заступају права особа са инвалидитетом (МНРО Панчево и чланови и сарадници Удружења параплегичара јужног Баната).

Александра Мања, координаторка за Панчево испред партнерске организације, представила је досадашње пројекте ове организације, као и идентификоване потребе за побољшањем положаја особа са инвалидитетом на нивоу локалне заједнице, док је представник партнерске организације из Вршца, Драган Виторовић, координатор пројекта за Вршац, изнео постигнућа града Вршца у овом домену социјалне заштите и подршке рањивим групама.

Дебата је протекла у отвореној дискусији, у оквиру које су отворене теме и идентификовани могући будући кораци, уз неопходну сарадњу са осталим институцијама у граду.

Покренута је инцијатива за оснивање Канцеларије за особе са инвалидитетом у оквиру Градске управе Панчева, у којој би била запослена једна или више особа са инвалидитетом. Постојање ове канцеларије би омогућило лакше комуницирање локалне самоуправе са свим локалним удружењима, бољи увид у број ОСИ и њихове потребе у граду и служила би као стална веза у комуникацији локалне самоуправе и ОСИ, без обзира на евентуалне промене у функционисању локалне самоуправе.

Једна од тема била је и поштовање принципа приступачности кроз формирање комисија за приступачност, које би чинили представници ОСИ и експерти из области урбанизма. Ова комисија би претходила сваком новом пријему зграда, будући да архитектонске баријере још увек отежавају/онемогућавају приступ и кретање ОСИ. У том погледу су похваљене мере које је Дом здравља Панчево спровео са циљем да се повећа приступачност објекту и да се поједине амбуланте прилагоде потребама особа са инвалидитетом: уградња лифта, изградња инвалидске рампе и набавка гинеколошких столица прилагођених за жене са инвалидитетом. Предложено је да се особама са инвалидитетом омогући хитан пријем у Дому здравља и да се скрате рокови за комплетирање одређених административних процедура, по принципу телефонског позива. Директор Дома здравља се сложио са предлогом и изјаснио да је свака врста договора могућа.

Поспешивање запошљавања особа са инвалидитетом једна је од најважнијих тема о којој се разговарало. Представница Филијале Панчево НСЗ Зорица Максимовић представила је услуге које НСЗ пружа овој категорији лица и саопштила да ће се интензивирати обиласци послодаваца како би им се приближиле мере које могу да искористе ако запосле особу са инвалидитетом. Зорица је истакла да има помака у овој области и потврдила своју посвећеност даљим решењима и унапређењима. Представница МНРО-а из Панчева је указала на потребу да се особе са сметњама у развоју у већем броју укључе у радне процесе, а као пример добре праксе наведен је кафић „Звуци срца“, у којем је запослена и једна особа са инвалидитетом из Панчева.

Локални омбудсман је обавестила скуп о покретању бесплатне правне помоћи у Панчеву, од новембра 2019. године. Канцеларија намењена овој услузи налази се на првом спрату зграде и није доступна свим грађанима, као ни особама која се крећу уз помоћ колица, али се ради на томе да се овај проблем реши.

Поред Панчева, јавне дебате су одржане у Зрењанину и Вршцу, са циљем да се позитивни примери који су постигнути пресликају и у друге општине и градове, како би се подигао квалитет живота особа са инвалидитетом.

Овај вебсајт користи cookies да би вам обезбедили најбољу услугу. Додатне информације можете пронаћи на страници Политика приватности.

Прихвати